rashladite se

Vruće vam je tijekom noći i ne možete spavati? Probajte s ovim trikovima, provjereno pale!

spavaća soba editorijal
Tomislav Miletić
17.06.2023.
u 06:00

Materijali koji upijaju znoj, recimo pamuk, puno su bolji izbor od sintetskih vlakana koja još dodatno potiču zagrijavanje tijela

Kad vrućine luduju i toplina se uvuče u dom spavanje može postati vrlo problematično, posebno ako nemate klimu. Kako biste izbjegli znojenje za vrijeme spavanja ključan je izbor posteljine. Mnogi, nažalost, pri odabiru posteljine puno više pažnje posvećuju estetskom dojmu i cijeni, dok im je sastav materijala manje bitna stavka. Takav pristup je, možda grubo zvuči, ali – pogrešan.

Foto: screenshot/facebook

Prirodni materijali trebali bi biti imperativ pri odabiru posteljine, ipak u krevetu provedemo trećinu života pa je itekako bitno na čemu spavamo. To je još bitnije ljeti, kad je vruće i kada se pojačano znojimo. Materijali koji upijaju znoj, recimo pamuk, puno su bolji izbor od sintetskih vlakana koja još dodatno potiču zagrijavanje tijela. Dobar ljetni izbor, uz lagani pamuk, jest i saten, odnosno prirodna svila, ali riječ je o jako skupom materijalu pa si takav luksuz rijetki mogu priuštiti. Cijenom povoljnije, a ljeti učinkovite posteljine su u kombinaciji pamuka i lana. Jest da ih je malo zahtjevnije glačati, ali bar ne morate strahovati od noćnog znojenja.

Foto: Zara Home

Bez obzira na stil uređenja spavaće sobe, za posteljinu odaberite mirnu kombinaciju boja. Niste sigurni odakle početi? Općenito se zelena boja, koja je najviše povezana s prirodom, smatra jednom od onih koje najviše smiruju. Zelena nam može pomoći u povezivanju s prirodom, stvarajući osjećaj opuštenosti i smirenosti – idealno za spavanje. Ako želite dobar san, izbjegavajte crvenu boju jer ona podiže puls i razbuđuje.

Foto: Zara Home

Na ovo sigurno dosad niste pazili, ali za posteljinu birajte tkanine s većim brojem niti. Što je veći broj niti, tkanina je finija i glatka. Razmislite o tkanini i tkanju – od obične pamučne do satenske.

spavaća soba editorijal
1/9

Borite se da vam bude ugodno noću? Problem bi mogao biti vaš jastuk. Pri odabiru jastuka u obzir uzmite visinu, težinu, stranu na kojoj spavate i kakav jastuk volite – tvrđi, mekši, deblji, tanji... Ako nemate omiljeni tip jastuka, najbolje je odabrati puniji, s kvalitetnim punjenjem koje će se prilagoditi vašem načinu spavanja.

Foto: screenshot/facebook

Materijali koji upijaju znoj, recimo pamuk, puno su bolji izbor od sintetskih vlakana koja još dodatno potiču zagrijavanje tijela. Dobar ljetni izbor, uz lagani pamuk, jest i saten, odnosno prirodna svila, ali riječ je o jako skupom materijalu pa si takav luksuz rijetki mogu priuštiti. Odličan su izbor za ljetne mjesece i kombinacije pamuka i lana jer takav materijal odlično upija znoj i ne zagrijava tijelo dodatno.

Posteljina se prlja svakodnevnom uporabom, a American Cleaning Institute preporučuje mijenjanje posteljine barem jednom tjedno, a nikako nećete pogriješiti ako to činite i češće. U slučaju da se pretjerano znojite ili patite od raznih alergija, posteljinu biste trebali mijenjati svaka tri dana.

Podrazumijeva se da svaki ukućanin u kupaonici ima svoj set ručnika – za ruke, tijelo i lice. Trebalo bi ih mijenjati svaka 3-4 dana. Ako se namoče, zbog, primjerice, nespretnosti s tušem, treba ih zamijeniti i češće. Mokri ručnik treba odmah i osušiti jer će se prostorijom širiti vrlo neugodan miris vlage. Nikad nemojte koristiti tuđi ručnik! Znoj i dlake potiču razvoj bakterija, hrana privlači insekte, a mrtve stanice kože hrana su za grinje. Vlasnici kućnih ljubimaca trebali bi češće mijenjati posteljinu jer njome se koriste i njihove najdraže životinje. Same jastuke i poplune te deke i dekice trebalo bi prati barem 4 puta godišnje, i to pri promjeni godišnjih doba.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije