22.04.2015. u 16:13

Kada kupujete stan ili kuću ili pak adaptirate postojeći stambeni prostor, napravite analizu svojih potreba, prioriteta, želja i potencijala koji pruža određeni prostor

Dobra iskoristivost i organiziranost stambenog prostora ključan je element za kvalitetu stanovanja. Raspored pojedinih prostorija, krovnih nagiba (ako se radi o potkrovlju) te položaj vrata, prozora i grijaćih tijela omogućit će veću ili manju iskoristivost stambenog prostora.

Bez pretrpavanja

Za dobru iskoristivost prostora nije najvažnija kvadratura. Nerijetko su manji stanovi znatno iskoristiviji i lakše ih je namjestiti nego neke puno veće. Razlog je tome dobar raspored prostorija i pojedinih elemenata koji će utjecati na postavljanje namještaja i opreme. Svaki stambeni prostor priča je za sebe i pruža različite mogućnosti za dobru iskoristivost. Kako ćete najbolje urediti i iskoristiti prostor, ponajprije ovisi o vama samima i vašem stilu života. Dobro bi bilo, kad kupujete stan ili kuću ili pak adaptirate postojeći stambeni prostor, napraviti analizu svojih potreba, prioriteta, želja i potencijala koji pruža određeni prostor. Nakon toga bit će lakše odlučiti se za onaj koji vam najbolje odgovara.

Foto: Ankica Juričević
Perilice ugradite u zid i uštedite na prostoru

Često se događa da je dnevni boravak opterećen s puno vrata i prozora, što otežava maksimalnu iskoristivost prostora. Potrebno je osigurati barem jednu cijelu površinu zida u prostoriji kako bi se omogućio željeni raspored namještaja u jednu kompoziciju.

Raspored kuhinjskih elemenata najčešće je unaprijed definiran rasporedom instalacijskih priključaka. No, želimo li kuhinju maksimalno iskoristiti i prilagoditi prostoru i vlastitim potrebama, priključci se mogu premjestiti (ako je to potrebno) i prilagoditi optimalnom rasporedu uređaja. Kuhinja može biti pozicionirana na više načina, u obliku slova L, I, II i U, ovisno o tome kako diktira prostor. U manjim kuhinjama dobro su rješenje visoki elementi koji stvaraju više prostora za odlaganje posuđa i namirnica.

Ugradbeni ormari

Za što bolju iskoristivost hodnika preporučuje se širina od 140 do 150 cm. Ova širina omogućuje postavljanje ugradbenog ormara dubine 50 do 60 cm, a ostatak od minimalnih 90 cm bit će dovoljan za prolaz. Ako je pak hodnik uži (110 do 120 cm), prostor iskoristite tako što ćete iznad ormarića za obuću postaviti police za odlaganje, za što vam je potrebno 20 do 30 cm.

Foto: Ankica Juričević
U manjim prostorijama izbjegavajte puno namještaja, učinit će prostor vizualno manjim nego što jest

U spavaćoj sobi treba osigurati prostor za krevet i ormar većih dimenzija (ako hodnik ne zadovoljava sve potrebe za odlaganje stvari) te za nesmetan prolaz i otvaranje vrata. Ako pregrađujete prostor kako biste dobili dodatnu spavaću sobu, trebate uzeti u obzir da prostorija mora imati najmanje šest kvadrata kako bi se osigurala dovoljna količina svježeg zraka. Soba mora imati i prirodno osvjetljenje.
Zbog uštede prostora u kupaonici umjesto kade postavlja se tuš-kabina i manji umivaonik. Perilicu i sušilicu rublja najbolje je postaviti jednu na drugu.

>>Borite se s kvadratima? Saznajte kako vizualno povećati dnevni prostor

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije