“Get Up, Green Up!”

Obilježava se peti svjetski tjedan zelene gradnje

zelena gradnja
Promo fotografija
17.09.2014.
u 14:21

Pozitivni utjecaj zelenih zgrada na gospodarstvo, okoliš i ljude teme su koje će Hrvatski savjet za zelenu gradnju tijekom Svjetskog tjedna zelene gradnje od 22. – 26. rujna 2014. obilježiti kroz više aktivnosti

Svjetski tjedan zelene gradnje obilježava se peti put pod geslom: “Get Up, Green Up!” To je najveća i najbolja prilika da se diljem svijeta naglase smjernice globalnog pokreta i zajedničke misije za kreiranje održivog okoliša, putem djelovanja nacionalnih Savjeta za zelenu gradnju i  njihovih članica. World Green Building Council, kao inicijator ove globalne aktivnosti, kreirao je user friendly platformu omogućujući razmjenu i promociju svih aktivnosti članica WGBC-a diljem svijeta www.worldgreenbuildingweek.org

Povodom  ove  proslave, Hrvoje Kvasnička, predsjednik Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, istaknuo je: „Energetske uštede u projektiranju zgrada, kao i  u  njihovom  poslovanju  odnosno  korištenju predstavljaju možda najveći potencijal za smanjenje emisije CO2 i uštedu novca, no zgrade koje idu i korak dalje  prema  održivosti odnosno zelenoj gradnji temeljem kriterija koje  propisuju  međunarodni  certifikati, uvjerljivo privlače kvalitetnije najmoprimce, imaju bolju popunjenost, zdravije su i ugodnije za korisnike, a sve to direktno utječu na samu vrijednost zgrade“

Pozitivni utjecaj zelenih zgrada na gospodarstvo, okoliš i ljude teme su koje će Hrvatski savjet za zelenu gradnju tijekom Svjetskog tjedna zelene gradnje  od  22. – 26. rujna 2014. obilježiti kroz više aktivnosti, te jeizvršna direktorica Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, Snježana Turalija, najavila slijedeće: 23. rujna stručnopredavanje o zelenoj gradnji za studente na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu (definicija  zelene gradnje, međunarodni certifikati LEED, BREEAM, DGNB, Cradle to Cradle) i tradicionalno druženje s članovima pod geslom „Get Up Green up“, 24. rujna posjetkonferenciji u Budimpešti: Build2gether – Green Retrofit, 25. rujna obilježavanje Međunarodnog dana zelenih škola u okviru projekta Green Apple Day of Service u Karlovcu u OŠ Švarča, te 30 rujna 17. Stručni simpozij o zelenoj gradnji na Arhitektonskom fakultetu u  Zagrebu, pod pokroviteljstvom tvrtke Cemex Hrvatska, sponzorstvom tvrtki Gealan i Mapei te institucionalnom  podrškom Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu.

Važnost zelene gradnje

Danas u Europi zelena gradnja predstavlja jednu od najznačajnijih i najuzbudljivijih mogućnosti za održivi rast na nacionalnim, ali i na globalnoj razini. Dizajn izgrađenog okoliša utječe na sve nas, na naše ekonomije i prirodni okoliš, a uloga Savjeta za zelenu gradnju diljem Europe i svijeta jest voditi transformaciju izgrađenog okoliša prema održivosti. Važan je dizajn naših domova – on je od temeljne važnosti za kvalitetu  našeg života, udobnost i zdravlje; važan je i za dizajn naših škola  pri čemu ostavlja doživotni trag na onima koji uče u njima, utječući kako na koncentraciju i zdravlje učenika, tako i na ekološku svijest budućih generacija; važan je dizajn naših radnih mjesta jer utječe na produktivnost zaposlenika, zdravlje i uspjeh naših tvrtki; također, i naših bolnica jer utječe na duljinu oporavka pacijenata i troškove režija zdravstvenih ustanova. Konačno, dizajn naših gradova i zajednica snažno određuje vlastitu ekonomsku i socijalnu  dinamiku.

Zelene zgrade diljem svijeta uživaju u jasnim tržišnim prednostima koje uobičajeni projekti nemaju. Osim što pružaju vrhunski stambeno ili radno okruženje te imaju značajno smanjen negativni utjecaj na okoliš, one ostvaruju veću isplativost, 16% više prodajne cijene, 6% više rente, 13% niže troškove održavanja. Zeleni uredi dokazano povećavaju učinkovitost na poslu i dobro utječu  na zdravlje. Naime, zadovoljstvo korisnika zelenih zgrada za 27% je više nego kod korisnika ostalih zgrada, dok  je broj dana bolovanja u zelenim zgradama za 25% manji od zaposlenika koji rade u standardnim uredima. Dodatno, zelene zgrade  smanjuju potrošnju energije od 50%, potrošnju vode za 40%, emisiju CO2 za 40%. Certifikati zelene gradnje, među kojima su  najpoznatiji  LEED, BREEAM i DGNB jedan su od načina na koji je moguće izraziti svoju predanost održivom razvoju  te  poslovnoj praksi temeljenoj na ekološkoj osviještenosti, društvenoj odgovornosti i efikasnom iskorištavaju resursa tijekom čitavog životnog ciklusa zgrade.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije