nek se šareni

Kako ne biste ostali bez najljepšeg ukrasa - cvijeća - dozvolite jesenskim trajnicama da zagospodare vrtovima i balkonima

krizantema
Thinkstock
05.09.2021.
u 07:00

Većina trajnica koje kupujemo u rasadnicima raste u uzgojnim posudama, tzv. kontejnerima. Zahvaljujući tome mogu se saditi u bilo koje doba godine, osim kada je tlo smrznuto. Pobrinite se da je biljka zasađena na pravoj dubini, prihranite ju i zalijevajte kako bi se sad, dok su temperature još retalivno visoke, dobro ukorijenila

Iako neke ljetne cvjetnice traju, odnosno cvatu, sve do kraja listopada, što uvelike ovisi o njezi, tlu, ali i vremenskim uvjetima, možemo reći da je njihovo vrijeme na zalasku i da će biti sve manje cvjetnog šarenila na našim balkonima i vrtovima. Umjesto novih cvatova i latica, cvijeće se počinje sušiti jer su ga visoke temeperature iscrpile.

Foto: screenshot/facebook

Kako vaš cvjetnjak ne bi najednom ostao bez boja i mirisa, pripremite se za sadnju jesenskih cvjetnica koje će doći na njihovo mjesto. Ili, ako je riječ o trajnicama, onda pored njih. Iskusnije vrtlarice znaju da je pametno kombinirati jesenske, ljetne i proljetne sadnice, tako da se vrste i cvatnja samo smjenjuju jedna za drugom, a vrt je uvijek zanimljiv i uvijek u njemu ima cvijeća koje cvate.

Foto: pixabay

Ako to niste učinili već prije, kraj ljeta idealno je vrijeme za sadnju jesenskih trajnica. Za početak, neka to budu poznate cvjetne vrste – sunčana (heliopsis) i zvjezdan (aster). Njihove raskošne boje uljepšat će svaki vrt, ulazni prostor ili balkon i učiniti ih atraktivnima. Jastučasti zvjezdan ili aster dolazi u nekoliko boja (ružičasta, ljubičasta, bijela, tamno crvena...). Može narasti do pola metra, ali možete ga mirne savjesti zasaditi u tegli koja će ograničiti njegov rast. Nisu zahtjevni i nećete se puno mučiti oko njihova uzgoja. Trebate im samo osigurati puno sunca i redovitu prihranu. Zasadite ih u propusno i umjereno vlažno tlo. Redovito ih zalijevajte, ali umjereno i cvast će do kasne jeseni.

Foto: pixabay

Sunčana ili heliopsis, cvijet intenzivnih žutih cvjetova može narasti čak preko jednog metra ako ga zasadite u grmu. Nije zahtjevan za uzgoj, a najbolje uspijeva na sunčanim mjestima i u vlažnom tlu. Redovito ga i obilno zalijevajte te prihranjujte. Dobro podnosi zimu, pa je možete saditi i u krajevima u kojima temepratura često ide ispod minusa. Ako ste zaljubljenik u vrtlarenje i u cvijeće, bilo na gredicama u vrtu, bilo u teglicama na balkonu, vjerojatno želite imati balkon u cvatu što duže. Da biste u tome uspjeli ključno je znati redosljed sadnje kako biste uvijek imali barem jednu vrstu u cvatu, tijekom cijele proljetno-ljetno-jesenske sezone. Većina trajnica koje kupujemo u rasadnicima raste u uzgojnim posudama, tzv. kontejnerima. Zahvaljujući tome mogu se saditi u bilo koje doba godine, osim kada je tlo smrznuto.

Foto: Flora magazin

Uz gore navedene trajnice, sad je idealan trenutak za sadnju bugenvilije. Bugenvilija je krupna, visoka penjačica koja bez problema može narasti više od desetak metara u visinu i nositi golemu količinu lišća i cvjetova. Kako bi podnijela sav taj teret, njezino deblo mora biti snažno i široko. Upravo zato ova se penjačica ne smije saditi neposredno uz zid kuće, već na udaljenosti od najmanje 30-ak cm. No to nije jedino pravilo. Jednaku pažnju važno je posvetiti i dubini sadnje. Naime ove se vrsta, za razliku od većine drugih trajnica, mora saditi dublje nego što je rasla u uzgojnoj posudi. Na taj način biljka ima veće šanse da preživi hladne zapuhe bure i niske temperature koji su, kako kaže, najčešći uzrok propadanja bugenvilije.

Bugenvilija (bugenvila, bogumila) biljka je koja voli mnogo sunca, pa o tome svakako treba voditi računa pri sadnji. No čak i ako je posadimo duboko, na sunčanom mjestu i redovito zalijevamo nakon sadnje, uspjeh može izostati. Naime treba znati da je bugenvilija podrijetlom iz tropskih predjela Južne Amerike, gdje prolazi razdoblje mirovanja i razdoblje intenzivnog rasta i cvatnje. Budući da se cvatnja poklapa sa sezonom kiša, bitno je da bugenviliji svakako tijekom proljeća i ljeta osiguramo dosta vode, zimi zalijevanje treba doslovno zaboraviti. Cijet bugenvilije veoma je malen i relativno neugledan. Osnovu boje i ljepote nose pricvjetni listovi, tzv. brakteje.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije