23.08.2014. u 08:30

Ova biljka pokazala se kao vrlo djelotvorno ljekovito sredstvo koje čisti organizam; naročito pluća i jetru

Hren potječe iz jugoistočne Europe i zapadne Azije. Rimljani i Grci koristili su ga za bolna stanja kralježnice i nedostatak seksualne želje. S vremenom sam upoznao hren kao jednu od vrlo ljekovitih biljaka i vrlo dobar začin jelima. Moja su iskustva u izradi preparata s hrenom za liječenje plućnih bolesti doista velika. Vrlo je djelotvorno ljekovito sredstvo koje čisti organizam; naročito pluća i jetru (ima antibiotsko i antikancerogeno djelovanje; pomaže i u borbi protiv malignih bolesti), debelo i tanko crijevo; bubrege, mjehur, grlo i jednjak. Pomaže bolujete li od astme, bronhitisa, kroničnog bronhitisa, za pročišćavanje pluća, a izuzetno je dobar i za jačanje imuniteta. Sirup od ribanog hrena s medom, propolisom i sjemenom anisa jedan je od najboljih pučkih sirupa za liječenje plućnih bolesti, naročito kod djece. Pomaže i patite li od hunjavice (mirisanje naribanog hrena otvara nosne kanale) te za izbacivanje sekreta iz nosnica.

Stimulativno djeluje na žuč te je vrlo učinkovit kad je riječ o bolestima žuči i jetre, za čišćenje bubrega, mjehura i mokraćnih kanala, pogotovo ako su u pitanju uporne bakterije koje izazivaju česte upale kanala. Sprečava razmnožavanje bakterija bez obzira u kojem se djelu tijela nalazile, a kao dezinficijens za vanjsku primjenu koristi se i za kožne bolesti. Hren je stari pučki lijek za izbacivanje pijeska i kamenaca iz bubrega te mjehura, digestivno djeluje na funkciju želuca, utječe na crijevnu mikrofloru, ima izvrsna ljekovita svojstva u liječenju reumatskih bolesti tako što se na bolna mjesta stavlja kao oblog u svježem stanju ili kao oblog s tinkturom hrena. Pojačava površinsku cirkulaciju kože, grije, peče i ublažava bolove. Prije i poslije stavljanja obloga bolna je mjesta potrebno mazati maslinovim uljem da koža ne bi pocrvenjela. Nekontrolirana uporaba svježeg hrena izvana može izazvati i plikove na koži. Hren je poznati diuretik pa se preporučuje za sve tzv. vodene bolesti, primjerice ako je riječ o vodi u trbuhu, vodi oko osrčja i u plućima te patite li zbog oticanja nogu. Svježe listove hrena možemo koristiti kod glavobolje tako da ih privijemo na čelo, to jest na bolno mjesto. Oblog od naribanog hrena stavljamo na ozebline, na mišiće koji bole ili se grče, na rane (sprečava infekcije), kosti i zglobove.

Hren koristimo kao antireumatik, antibakterik, antispazmatik, antibiotik, antiskorbut, dezinficijens, digestiv, diaforetik, diuretik, ekspektorant, holagog, holeretik, karminativ, metabolik, purgativ, respiratorni stimulans, rubifacijens. Kontraindikacije: hren ne bi smjele uzimati osobe s gastrointestinalnim bolestima kao što su čir na želucu i diverticulitis, osobe koje imaju tegobe sa štitnjačom, upalom bubrega i trudnice. Napomena: iza jela sa svježim hrenom ne preporučuje se piti pivo.

Ključne riječi

Komentara 1

TT
tik tak
15:48 23.08.2014.

E ježi ga sad nisi napisao najvažnije zašto se iza hrena nesmije piti pivo?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije