odbrojavanje do proljeća

Ako s prvim danima proljeća želite cvijeće na balkonu i u vrtu, već danas odradite ove korake

Shutterstock
25.02.2024.
u 07:00

Nemojmo zaboraviti lukovice. Poljoprivredne apoteke, cvjećarne i vrtni centri nude brojne vrste - samo trebate odabrati što želite. Možete korisitii i vlasitite lukovice ukoliko su bile dobro zbrinute odnosno u potpunosti zdrave, sazrijele i dostigle određenu veličinu

Sadnja cvijeća sjemenom u vrtlarskim krugovima spada u aktivnosti za one malo naprednije jer odrediti pravilan omjer svjetlosti, vode i kvalitetu tla nije lak posao kao što se možda na prvi pogled čini. Iako većina nas s prvim zrakama sunca poželi imati vrt pun mirisnog i šarenog cvijeća, za ovaj pothvat potrebno je planirati više mjeseci unaprijed. Ako pak želite uskočiti u ovaj vlak prije početka nove vrtlarske sezone, ovo je, mogli bismo reći, zadnji čas, baš zbog pripreme koju zatijeva. No, ako ćete biti uporni, stignete.U proljeće sadimo sjeme biljaka od kojih očekujemo ljetni cvat pa je u cijelom procesu itekako potrebno strpljenje, a želite li ipak da vaš vrt prekriju prekasni cvjetovi u prvim danima proljeća, bolji odabir su sadnice.

Foto: Shutterstock

Prije sadnje cvijeća bitno je dobro pripremiti tlo nakon zimskog mirovanja. Radite li na otvorenom, sad je pravi trenutak za kemijsko ili mehaničko uništavanje korova te sadnju ukrasnog drveća ili grmlja. Podijelite trajnice koje cvatu ljeti i ujesen, uredite gredice, a sjeme jednoljetnica otpornih na mraz poput kalifornijskog maka možete sijati izravno na gredice. Gredice formirajte ljetnim cvijećem poput već spomenute petunije, surfinije i drugih cvjetajućih trajnica. Važno je voditi računa o tome da sadite cvijeće čiji se redosljed cvatnje izmijenjuje kako bi na gredici uvijek bilo cvijeća u cvatu. Isto tako, pametno je, kažu vrtlari, visoke vrste saditi iza i uz rub gredice čime se postiže slojevitost i gredica će izgledati raskošnije.

Ako niste sigurni kada saditi evo okvirnih smjernica. Zašto okvirnih? Zato jer ne postoji određeni datum kad trebate početi sa sadnjom. To ovisi isključivo o vremenskim uvjetima i vrstama biljaka koje želite imati. Neki ljubitelji cvijeća već s prvim zrakama sunca počinju sa sadnjom, no to je pogrešno - neke biljke neće preživjeti povremene mrazove koji se javljaju u rano proljeće. Sadite biljke nakon što prestanu mrazovi. Biljke koje se presađuju s mjesta na mjesto mogu se presaditi čim vlažnost zemlje to dopusti, a gomolji se mogu saditi čim temperatura zemlje prijeđe 5 stupnjeva.

1/10

Sve navedeno dovodi nas do sljedećeg pitanja - što saditi? Želite li da vam vrt procvjeta već s prvim proljetnim zrakama sunca, sadite biljke koje će cvjetati godinama poput tulipana. Isto tako, imajte na umu da će neke biljke koje posadite u proljeće procvjetati tek u jesen te tada dati vašem vrtu neočekivani dašak boja. Ako ste se odlučili balkon ukrasiti cvijećem, dobar odabir su pelargonije i petunije jer imaju više cvjetova od lišća. Sjeme petunija sadi se u neutralni supstrat krajem zime, a treba mu otprilike 20-ak dana da naraste do veličine kad se presađuje u zasebne posude. Petunijama je potrebno dosta svjetlosti i toplog tla, a od sadnje do cvjetanja prođu oko 3 mjeseca. Uz njih, dobar odabir su i begonije, dalije i gladiole.

Foto: Shutterstock

Nemojmo zaboraviti lukovice. Poljoprivredne apoteke, cvjećarne i vrtni centri nude brojne vrste - samo trebate odabrati što želite. Možete korisitii i vlasitite lukovice ukoliko su bile dobro zbrinute odnosno u potpunosti zdrave, sazrijele i dostigle određenu veličinu. Ne bi trebalo kasniti sa sadnjom jer kasnijom sadnjom gubimo na kvaliteti cvjetova. A upravo su cvjetovi najveći motiv zbog kojih sadimo lukovičaste biljke. Ne brinite se za hladnoću, jer će lukovice izdržati i bez posebne zaštite. Jedino što morate pripaziti ukoliko ste ih posadili u tegle. Tako hladnoća brže dopire do lukovica, dok su u zemlji zaštićenije od vanjskih faktora poput niske temperature. Sadimo li ih u tegli tada ih moramo držati na prostoru gdje neće doći do smrzavanja supstrata u tegli a time niti do smrzavanja lukovice.

1/10

Osim sezonskog cvijeća koje smo spomenuli, u vrt možete posaditi neke višegodišnje biljke koje će vas oduševljavati iz godine u godinu poput plamenca (sadi se u dobro drenirano tlo u polusjeni), lažnog ljiljana (Hemerocallisa) koji voli vlažno tlo ili puzavice Clematis koja voli sunce i dolazi u više boja. Jednostavne za sijanje su i mahunarke poput zijevalice (Antirrhuinuma) koja ima pregršt cvjetova, Cosmosa ili vrenice u čiju porodicu spadaju i suncokreti ili verbene koja odlično podnosi ljetne vrućine!

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije