Nitko ne ostaje ravnodušan pred ljepotom amarilisa jer njegovi krupni cvjetovi jarkih boja i u obliku trube doista su predivan vizualni doživljaj kojeg se ne možete nagledati. Pravo malo čudo prirode, zar ne?
Foto: pixabay
Možda će vam se zbog njegova čudesnog izgleda nametnuti uvjerenje kako jedna od najljepših sobnih biljaka i nije za vas jer niste tako vješti s uzgojem ukrasnog zelenila. No, dobra vijest je ta da je amarilis prilično nezahtjevna biljka i da vam neće, iako ste možda početnik, biti teško uspješno je uzgojiti i postići da svake zime procvjeta i uljepšava tako vaš dom sve do kraja proljeća.
Foto: pixabay
A ako sačuvate lukovicu, cvjetat će nekoliko idućih zima.
Vrijeme sadnje lukovica amarilisa je od sredine studenoga do sredine veljače – dakle, još ove sezone možete se okušati u njihovom uzgoju. I već nakon pet tjedana možete očekivati prve cvjetove. Ako se to ne dogodi nakon navedenog vremenskog razdoblja – ne brinite jer nekada se dogodi i da se cvijet pojavi osam tjedana poslije sadnje.
Foto: Flora magazin
Ukoliko ni tada ne bude naznaka cvjetanja, svakako se trebate upitati u čemu ste pogriješili. Prije svega, uzrok se može kriti u krivom načinu sadnje ili pak neadekvatnim uvjetima u kojem ste ga uzgajali. Amarilisu ne odgovara sadnja u preveliku i preduboku posudu. Usto, prilikom sadnje lukovica ne bi trebala biti posve prekrivena zemljom, nego bi jedan njezin dio trebao viriti iz nje.
Foto: Flora magazin
Amarilis voli blago zasjenjena, ali ne i previše topla mjesta – idealna temperatura za njega je oko 15 Celzijevih stupnjeva, iako mu odmah nakon sađenja odgovara i da je toplije. Također, kada primijetite da kreće cvjetanje, stavite ga obavezno na prozor, i to, ako ste u prilici, na sjevernu stanu te malo obilnije zalijevajte i to u tanjurić, a ne izravno u zemlju.
Optimalna njega uključuje i redovitu prihranu – kada se pojave listovi, činite to jednom tjedno.



Pratite nas