voli vrućinu

Kad sve druge biljke posustanu na vrućini, kadulja širi čaroban miris

kadulja
Ivan Lesinger
21.06.2023.
u 07:14

Kao ljekovita biljka i danas se smatra “zaštitnicom zdravlja, pomoćnicom u mnogim nevoljama i često spasiteljicom od smrti”. Vrlo je učinkovita kao antiseptik, antibakterik i antibiotik (čaj od listova) te ima široku primjenu u liječenju unutarnjih i vanjskih bolesti

Kad vrućine stisnu, mnoge biljke klonu, ali ne i kadulja, ona baš tad očarava svojim mirisom. Ovisno o raznim kultivarima, kadulja može biti jednogodišnja i višegodišnja biljka. Mogli bi ih se podijeliti na ukrasne kao Salvia splendens i na ljekovite ili začinske.

Foto: Ivan Lesinger

Kao trajnice mogu se smatrati ove druge koje je lako uzgojiti u vrtu i ne zahtijevaju preveliku brigu. Kadulja pripada porodici Labiatae, a svoje korijene vuče iz Brazila i Meksika. Može biti na punom suncu, ali isto tako i u djelomičnoj sjeni.

Foto: Ivan Lesinger

Vrtna žalfija (kadulja) ima mekano srebrnosivo ili crvenkasto lišće s malim cvjetićima ljubičaste i plavkaste nijanse. Raste uspravno i grmoliko, a dobro je na jesen ili proljeće podrezati sve mlade izboje, skroz do zadrvenjelog djela.

Foto: Flora magazin

Listove kadulje možemo osušiti i upotrebljavati za čaj ili za ispiranje grla pri upali. S obzirom na to da ima specifičan miris, lijepo će se uklopiti posađena među ostalo začinsko ili ljekovito bilje.

Kao ljekovita biljka i danas se smatra “zaštitnicom zdravlja, pomoćnicom u mnogim nevoljama i često spasiteljicom od smrti”. Vrlo je učinkovita kao antiseptik, antibakterik i antibiotik (čaj od listova) te ima široku primjenu u liječenju unutarnjih i vanjskih bolesti.

 

Primjena: kao pokrivač tla, na gredici u skupinama i u začinskom djelu vrta

Napomena: potrebno je nakon cvatnje ukloniti cvjetne stabljike, a kasnije podrezati do trećine kako bi se potaknuo grmolik rast.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije