Kako ih zaštiti

Crna pjegavost napada mladice i uništava čokote

Crna pjegavost napada mladice i uništava čokote
Foto: Dom i vrt
1/2
07.04.2013.
u 00:10

Uz sivu plijesan to je tipična bolest suvremenog načina uzgoja vinove loze i manje upotrebe pripravaka na bazi bakra i sumpora u zaštiti loze

Phomopsis viticola, “crna pjegavost”, poznata već 150 godina sve je prisutnija u vinogradima diljem Hrvatske. Kod nas je zabilježena početkom 70-ih godina prošlog stoljeća. Uz sivu plijesan to je tipična bolest suvremenog načina uzgoja vinove loze i manje upotrebe pripravaka na bazi bakra i sumpora u zaštiti loze. U nekim se krajevima jače proširila zbog pojačane gnojidbe dušičnim gnojivima te je jedan od glavnih čimbenika propadanja trsja. Među osjetljivijima sortama su graševina, malvazija, rizvanac, a posebno su osjetljive kardinal i afus-ali.
Spore bujaju do ljeta
Uzročnik bolesti patogena je gljivica koja prezimi u staroj rozgvi na trsu ili u ostacima rozgve na tlu. Crne točkice (piknidi) izvor su zaraze. Počinju se formirati u proljeće s temperaturama iznad 10º C. Piknidi sadrže velik broj spora (konidija) koje šire infekciju, a raznosi ih vjetar, kišne kapi ili kukci. Razvijaju se do kasnog ljeta, a idealni uvjeti za infekciju su visoka vlaga zraka i temperature 20-23ºC. U proljeće spore napadaju mladicu, klijaju i prodiru u tkivo. Najčešće napada samo sedam donjih internodija izboja. Na donjem dijelu mladica pojavljuju se tamnoplave, duguljaste ozljede, koje se mogu proširiti na cijelu mladicu koja će se kasnije – pod teretom – slomiti. Kad postaje drvena, mladica mijenja boju i u većine sorata izblijedi.

Razvoj spora ovisi o vremenskim prilikama, razvijaju se od proljeća do kasnog ljeta

Uzročnik bolesti ulazi pod koru i tu se razvija, zbog čega kora poprima srebrnastu boju. S kore jednogodišnje rozgve bolest prelazi u staro drvo i truli te odumire zaraženi čokot. Grozdovi ostaju manji. Sadržaj šećera je smanjen. Suzbijanje bolesti dugotrajno je, a uz zaštitu treba pratiti zarazu u početku vegetacije. Kemijska zaštita temelji se na prskanju kontaktnim sredstvima, no crna pjegavost najčešće se širi u ranim fazama razvoja loze kad se još ne provodi zaštita od plamenjače. U fazi vunastog pupa lozu treba špricati bakrenim pripravcima, kao Neoram WG u koncentraciji 0,5% (500 g na 100 l vode).
Višestruko tretiranje
U fazi kretanja vegetacije potrebno je nastaviti zaštitu kontaktnim fungicidima. Mogu se koristiti fungicidi na osnovi djelatne tvari mankozeb, Dithane DG NeoTec i Dithane M-45, koji osiguravaju bolju pokrovnost i manje ispiranje. Zbog sadržaja cinka i mangana u obliku mikroelemenata pomažu boljoj ishrani biljaka. Koriste se u koncentraciji 0,2-0,25%. Kad mladice narastu do 20-ak centimetara, preporučuje se prskanje kombiniranim pripravcima protiv plamenjače i crne pjegavosti sistemičnim fungicidima.

NE PROPUSTITE: Osušene mladice koštićavih voćaka neće dati ni plod

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije