Ljetnice

Budite sam svoj majstor na balkonu i vrtu uz naše zlatne savjete

Budite sam svoj majstor na balkonu i vrtu uz naše zlatne savjete
Foto: Dom i vrt
1/8
16.05.2013.
u 00:10

Da bi uspješno rasle i cvale, prije odabira ljetnica odlučite gdje ćete ih posaditi jer sve ne vole sunce

Dvogodišnje bilje još jesenas posađeno na cvjetne gredice vene, a vrtlari dobro znaju da je vrijeme za sadnju ljetnica. Biljke koje cijeli životni ciklus prođu u jednoj kalendarskoj godini , od sadnje, cvatnje i razvoja sjemena, krasit će svojim cvjetovima okućnice sve do prvih mrazeva.
– Prije izbora biljaka savjetujte se sa stručnjacima. Otkrijte im kakav je položaj na koji ćete saditi, je li stalno na suncu ili ima i hlada – preporuča Vesna Čuljat, mag. ing. hortikulture iz Zrinjevca.
Za gredice i posude
Tražite li biljku koja je pogodna za ljetnu sušu, a može se saditi u vrt i u cvjetne posude na balkonima, dobar odabir je Begonia semperflores.
Krase je kožasti zeleni listovi, a cvjetovi joj mogu biti bijeli, rozi ili crveni. Sadite li gomoljastu begoniju, za nju odaberite polusjenu.
Za sunčani položaj dobar je odabir i Alternathera, koju krase crveni ili žuto-zeleni listovi, zbog kojih se i sadi.

Savjete o pravilnoj sadnji i njezi ljetnica dala je Vesna Čuljat, mag.ing. hortikulture iz Zrinjevca
Pogodna je za obrube na cvjetnim gredicama.Na obrube možeta zasaditi i Agerathum, niski cvijet s plavim, bijelim ili rozim cvjetovima poznatiji i pod imenom Mirisna kunica.
Odaberete li Gazaniu, nećete imati problema zasadite li je na sunce ili u hlad, a ne muče je ni suša ni vlaga. Ne voli jedino oblake pa će njezine cvjetne glavice za oblačna vremena ostati zatvorene. Na vrtne gredice možete saditi i pelargonije, a vodenike smjestite u hlad stabala.
Dalijama odgovara sunčani položaj, na kojem će se dobro snaći i petunije, ali uz uvjet da ih puno prihranjujete, posebno su gladne biljke i traže bogato tlo. Verbena i Salvia česte su i na gredicama i u cvjetnim posudama. Obje biljke vole sunce. I dok je Salvia otporna na bolesti i štetnike, Verbena je osjetljiva na pepelnicu koja je često napada. Na gredice možete zasaditi i cinije i nevene, koji se razmnožavaju sjemenom. Sušu i teška vremena podnose i pustinjska ruža i prkos.
Bilo bi dobro znati i kakva je zemlja na gredicama na kojima će biljke rasti.


– Prije nego biljke zasadite u vrt, dobro je prvo pripremiti mjesto, a poželjno je dodati i komposta. Ljetnice uglavnom vole blago kiselu zemlju pa provjerite kakva je u vašem vrtu. To možete napraviti ako malo zemlje razmutite u destiliranoj vode i onda indikator papirom provjerite kiselost – objasnila je V. Čuljat.
U prekiselo tlo dodajte vapno, a u prelužnato treset. Kad ste pripremili tlo i odabrali biljke prema položaju na kojem će rasti i cvasti, prije sadnje ih grupirajte.
Sadite u grupama
– Cvjetnjak ne bi smio biti previše šaren. Isto tako, ljetnice koje rastu u visinu (npr. Pijetlova kresta) treba smjestiti u pozadinu gredice, naprijed staviti niže biljke, a na rubove zasaditi one najniže – ističe Vesna Čuljat. Isto tako, biljke ne treba saditi pregusto jer će brzo narasti i gušiti jedna drugu. Takav cvjetnjak neće izgledati lijepo, a na pregusto zasađenim biljkama lakše će razviti i bolesti.


Neke od uzročnika može se uklanjati i mehanički, kao lisne uši i pauke. Ne uspije li, najbolje ih je štititi ekološkim sredstvima. Magistrica hortikulture preporuča isprobanu otopinu indijske biljke.
Da bi dobro raslo, cvijeće treba i zalijevati, ali ne preobilno već umjereno. Najbolje ujutro ili navečer, kad nije vruće.
Četiri koraka sadnje ljetnica
1 Na balkonima i prozorima najčešće su plastične posude
Posude od terakote često pucaju pa je plastika bolji izbor. Prije sadnje provjerite ima li posuda drenažne otvore, a na dno posude prije supstrata svakako stavite i sloj za drenažu
2 Posudu za cvijeće ispunite supstratom, a zatim stavite osmocote
Hranjivi sastojci u kapsuli, osmocote, osigurat će dovoljno prihrane za vašu biljku. Otpuštaju se povremeno, najidealnije je na 21ºC, kad je toplije otpuštaju se brže
3 U posudu zasadite biljku dodajući supstrat dok je ne učvrstite
Kako su osmocote koje ste dodali u supstrat pri samom vrhu posude , hraniva koja se otpuštaju ići će prema korijenu biljke i poticati rast i cvat biljke. Nakon sadnje ne zaboravite biljku i zaliti
4 U odabiru biljka poštujte kombinacije uvjeta za rast i visine
Kao i na gredicama, kod sadnje u posude treba poštivati zahtjeve biljaka i tako ih i kombinirati. Ljetnice koje rastu u visinu smjestite u sredinu cvjetne posude, a na rubove zasadite niže biljke ili pak puzajuće vrste


Pripravak indijske biljke za ekološku zaštitu
Na jednu litru vode stavite 10 do 30 ml Neem ulja (1 do 3 jušne žlice) i četvrtina do jedna čajna žličica šećera, s pripremljenom otopinom prskajte biljke. Svaki put prije upotrebe napravite novu mješavinu.
Neem kontrolira crne mrlje, štiti od gljivičnih infekcija kao što su plijesan i hrđa (Phragmidium mucronatum), pepelnice (Oidium), uništava grinje, lisne uši, štitastog moljca, bijele muhe te djeluje na preko 200 vrsta inspripravak ekata i štetočina.
Limunskom kiselinom zakiselite tlo za hortenziju
Iako je česta u cvjetnjacima, hortenzija ne uspijeva baš svakome. Osnovni problem kod njezina uzgoja je kiselost tla, ističe Vesna Čuljat. Naime, hortenzija treba izrazito kiseli supstrat.
- Kiselost možete povećati zalijevanjem s vodom u koju ste umiješali limunsku kiselinu. U 1 litru vode dodajte malu plastičnu žličicu, onu s kojom se miješa kava, limunske kiseline. Već nakon nekoliko zalijevanja na taj način podići ćete kiselost tla – objašnjava inženjerka, dodajući da su naše bake taj problem rješavale stavljajući čavle u tlo. Hortenzija treba i dosta vlage, a ne bi se smjela biti ni na jakom suncu.
NE PROPUSTITE: FOTO Iz zapuštenog kamenjara niknuo mediteranski vrt

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije